fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Pytanie

5 m-cy temu robiłem wycenę domu pod sprzedaż…znalazł się klient i chce kupić dom i od razu wziąć kredyt. Robię nową wycenę pod wierzytelność? czy mogę skorzystać z poprzedniego operatu czyli protokole z oględzin, zdjęcia, dokumenty? Czy muszę od nowa oględziny robić? Nadmienię, ze stan nieruchomości się nie zmienił. Oczywiście wyliczenia robię nowe z uwzględnieniem dodatkowo zaistniałych transakcji przez te 5 mcy.

Odpowiedź (z dnia 31.11.2020 r.)

Po pierwsze, skoro pierwotny operat szacunkowy był wykonywany dla potrzeb sprzedaży to nie może zostać użyty dla innego celu, w tym dla celu zabezpieczenia wierzytelności. Zatem nie można skorzystać z niego bezpośrednio.

Po drugie, co do zasady wycenę dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności należy wykonać według cen i stanu nieruchomości aktualnego na datę nowego zlecenia. Zatem należałoby wykonać wszystkie czynności związane z procesem wyceny na nowo, w tym oględziny wraz z protokołem z ich przeprowadzenia. Powinien zatem powstać nowy operat, w tym także dla innego celu (zabezpieczenie wierzytelności kredytodawcy) i to poszerzony o dodatkowe wymagania co do sporządzania wyceny dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności oraz wytycznych samego wierzyciela.

Po trzecie, hipotetycznie, można by skorzystać z danych uzyskanych przy sporządzaniu pierwotnego operatu szacunkowego i wykonać nowy operat dla nowego celu (zabezpieczenie wierzytelności) i poszerzyć go o wymagania prawne co do sporządzania wycen dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności oraz wytycznych samego wierzyciela, ale wówczas operat musiałby mieć przeszłe daty (odpowiadające datom z pierwotnego operatu szacunkowego). W takim przypadku jednak  bank może nie przyjąć operatu datowanego na 5 miesięcy temu.

……………………………

Zajrzyj także do wpisu >> 15# Co powinien zawierać operat szacunkowy by mógł być wykorzystany dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności? – Magdalena Małecka MRICS (magdalenamalecka.pl)

Poprzedni post
Kolejny post

Zostaw komentarz

12 − 6 =

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

  • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
  • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
  • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego