Pytanie
Inwentaryzacja PU domu. Jakie dokumenty przy tym tworzymy i jaką „moc” ma określona PU przez rzeczoznawcę (sam dokonam pomiaru). Tzn. czy jest podstawą do wpisu w ewidencji, aktu notarialnego itp. czy tylko jako podstawa w operacie szacunkowym?
Odpowiedź (z dnia 15.01.2020 r.)
Jeśli przy wycenie nieruchomości zabudowanej zleceniodawca nie posiada dokumentacji inwentaryzacyjnej należałoby podjąć próbę i pozyskać ją z innych źródeł, np. w inspektoracie nadzoru budowlanego. Niezależnie od tego, za każdym razem, należy dokonać kontroli powierzchni wskazanej w projekcie ze stanem faktycznym.
Jeżeli jednak nie ma możliwości jej pozyskania rzeczoznawca majątkowy powinien:
– wstrzymać się z wykonaniem operatu szacunkowego do czasu jej pozyskania od zleceniodawcy, lub
– zlecić ją specjaliście, który ma tu kompetencje i taką inwentaryzację wykona (ponieważ jest to dodatkowa czynność winna być dodatkowo płatna), lub
– wykonać inwentaryzację sam, jeśli ma do tego kompetencje (ponieważ jest to dodatkowa czynność winna być dodatkowo płatna).
Jeżeli rzeczoznawca majątkowy wykona pomiaru powierzchni sam odpowiada za jej poprawność.
Niezależnie od powyższego wykonane pomiary dla potrzeb przeprowadzenia wyceny nie są podstawą ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków, jakkolwiek informacyjnie wyliczona przez niego powierzchnia może być w przyszłości wykorzystywana, także jako oświadczenie złożone przed notariuszem.