fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Świadome i poprawne sporządzenie operatu szacunkowego jest kluczową umiejętnością rzeczoznawcy majątkowego.

Rzeczoznawca majątkowy, który nie wykonuje czynności zawodowych zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej podlega odpowiedzialności zawodowej. Wykonując zawód rzeczoznawcy majątkowego podlegasz odpowiedzialności zawodowej już od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Uwaga! Rzeczoznawca podlega także odpowiedzialności cywilnej i karnej. Ze statystyk Komisji Odpowiedzialności Zawodowej wynika, że ok. 70-80% operatów szacunkowych badanych zawiera błędy, a rzeczoznawcy podlegają stosownej karze.

Niestety system praktyk zawodowych wydaje się nie być dostoswany do wagi odpowiedzialności spoczywającej na rzeczoznawcy majątkowym. Skutek może być opłakany.

Jeśli nie jesteś pewny swojej wiedzy i umiejętności sporządzania operatu szacunkowego możesz to zmienić. Zawsze jest czas na zmiany i zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia. Świadomie przygotuj się do przeprowadzenia prawidłowego postępowania w sprawie wyceny nieruchomości. Naucz się fundamentalnych zasad i reguł i zacznij opracowywać dobre operaty szacunkowe. Takie, w których założenia będą miały podstawę rynkową. Dzięki zdobytej wiedzy szybko zobaczysz efekty:

 • Zaoszczędzisz czas poświęcony na niepotrzebne czytanie publikacji, które nie dają podpowiedzi na wszystkie pytania.
 • Skutecznie i ze zrozumieniem przygotujesz operat w zaplanowanym czasie. Zrobimy to wspólnie.
 • Spadnie Twój poziom stresu i polepszy się poczucie świadomości nt. zawartości sporządzanego operatu.
 • Uzyskasz większą pewność siebie wiedząc, że jesteś przygotowany i wiesz dlaczego wartość wyliczyłeś w taki a nie inny sposób. Będziesz umiał obronić swoją pracę stosując argumenty merytoryczne.
 • Wzmocnisz swoją pozycję osoby gotowej na działanie w odpowiedzialnym zawodzie jakim jest zawód rzeczoznawcy majątkowego.

Zostaniesz wyposażony w informacje i narzędzia, dzięki którym będziesz mógł w sposób zaplanowany, świadomy i z pełną wiedzą sporządzić operat szacunkowy. Odpowiesz bardzo łatwo na pytania skąd wzięły się takie a nie inne cechy w operacie, skąd wielkość wag przyjętych do wyliczeń i dlaczego trend zmiany cen jest rosnący, malejący lub stały i w jakim tempie rocznym.

Jaki jest program szkolenia?

Szkolenie odbywa się w trakcie 5, cotygodniowych spotkań. Uczestnik ma zadanie polegające na symulacji czynności postępowania prowadzącego do wyceny nieruchomości pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Zarezerwuj sobie czas na pracę nad operatem szacunkowym, także poza spotkaniami na szkoleniu.

Spotkanie 1

Poczuj się tak jak gdyby właśnie ktoś zlecił Ci wycenę nieruchomości. Przyjmiemy zlecenie, omówimy sprawy organizacyjne pracy nad operatem, dokonamy wyboru nieruchomości i przeanalizujemy jakie dokumenty będą potrzebne i jakie są źródła informacji o nieruchomościach, z których będziesz korzystać. Omówimy zasady dokonania opisu przedmiotu wyceny, a także analizy uwarunkowań prawnych. Zastanowimy się nad doborem sposobu wyceny i uzasadnieniem dlaczego tak należy nieruchomość wycenić. Otrzymasz gotowy przykład postępowania i sporządzenia operatu szacunkowego w tej części.

Spotkanie 2

Wiesz już dokładnie co jest przedmiotem wyceny, znasz wszystkie szczegóły. W kolejnym kroku przystąpimy do czynności analityczny. Dokonamy analizy rynku omawiając wcześniej jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę. Dokonamy analizy trendu zmiany cen, zasad wyznaczania cech mających zasadniczy wpływ na wartość oraz wielkość tego wpływu na wartość nieruchomości, czyli tzw. wagi cech rynkowych. Otrzymasz wskazówki oraz zrozumiałe narzędzia statystyczne, które będziesz mógł sam wykorzystywać przy sporządzaniu analizy rynku.

Spotkanie 3

Rynek nieruchomości podobnych przeanalizowany! Wiesz już jakie zasady na nim panują i jakie założenia przyjąć do wyceny. Omówimy na przykładzie sposób zastosowania podejścia porównawczego i obu metod wyceny: metody porównywania parami i metody korygowania ceny średniej. Dostaniesz gotowe rozwiązanie w postaci narzędzia, które doprowadzi Cię do wartości. Ale uwaga! To nie jest narzędzie w które wstawisz dane a na końcu wyjdzie wynik. To jest narzędzie przedstawiające zasady i reguły wyceny. Jeśli je zastosujesz poprawnie i świadomie otrzymasz poprawny wynik – wartość nieruchomości. O to tu przecież chodzi. Gdyby myślenie nie było konieczne każdy mógłby wstawić dane i dokonać oszacowania.

Spotkanie 4

Prawie kończymy pracę nad operatem szacunkowym. Masz już opis nieruchomości, przeanalizowane uwarunkowania prawne, wiesz już jak działa Twój rynek lokalny i jakie zasady na nim panują. Dokonałeś już pełnego toku obliczeń i określiłeś wartość nieruchomości. I to wszystko zrobiłeś sam! Brawo! Pozostaje przelać całość na papier w formie „operatu szacunkowego” wraz ze stosownymi klauzulami i załącznikami. Omówimy jak to zrobić i jak operat zakończyć. Otrzymasz przykład poprawnego opisu postępowania w operacie szacunkowym.

Spotkanie 5

Operat szacunkowy jest już gotowy. Jeśli zastosowałeś wszystkie wskazówki, zasady i reguły postępowania powinien być prawidłowy. Na spotkaniu podsumujemy najważniejsze sprawy odpowiedzialne za prawidłową wycenę, omówimy najczęściej popełniane błędy i co zrobić by ich unikać. Masz gotowy – dobry wzór – do pracy przy kolejnych operatach szacunkowych.

Start wszystkich spotkań o godzinie 17.15 w czwartek. Spotkanie trwa do czasu omówienia całości zagadnień danego spotkania.

Ważne!

Przerwy dostosowane do przebiegu zajęć i potrzeb uczestników.
Nurtujące pytania można zadać w trakcie spotkań szkoleniowych.
Pomiędzy spotkaniami trzeba poświęcić czas na realizację kolejnych kroków wg omówionych i przeanalizowanych wskazówek i wytyczonych zadań do kolejnego spotkania.

Dla kogo jest to szkolenie?

 • dla osób, które ukończyły studia podyplomowe lub kierunkowe z wyceny nieruchomości – musisz mieć podstawy zasad wyceny, bez tego nie ruszymy dalej,
 • dla osób w trakcie praktyk zawodowych na rzeczoznawcę majątkowego – dowiesz się jak wykonać operat „krok po kroku”, na co zwrócić szczególną uwagę i jak uniknąć błędów, otrzymasz gotowe rozwiązania w zakresie zasad przeprowadzania analizy rynku, wyznaczania trendu zmiany cen, cech rynkowych oraz wag cech rynkowych,
 • dla osób, które ukończyły praktyki zawodowe i przygotowują się do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego – dowiesz się jak wykonać operat szacunkowy „krok po kroku”, na co zwrócić szczególną uwagę i jak uniknąć błędów, otrzymasz gotowe rozwiązania w zakresie zasad przeprowadzania analizy rynku, wyznaczania trendu zmiany cen, cech rynkowych oraz wag cech rynkowych, dowiesz się także oraz uświadomisz sobie jakie masz błędy w sporządzonych już projektach operatów szacunkowych i jak wybrnąć z nich na egzaminie państwowym oraz jak niedopełniać ich w przyszłości.

UDZIAŁ W SZKOLENIU NA ŻYWO / ONLINE

 • oszczędzasz pieniądze i czas na dojazd na szkolenie i noclegi w hotelu,
 • możesz wziąć udział w szkoleniu z każdego miejsca w Polsce i innym kraju,
 • po każdym spotkaniu uzyskasz pełne materiały szkoleniowe w formie PDF lub exclell,
 • otrzymasz 10% rabatu na indywidualne konsultacje,
 • zapisz się już teraz klikają w pasek „KUP SZKOLENIE”

Cena: 1.600 zł netto + vat (razem 1.968 zł)

Terminy:

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

 • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
 • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
 • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego