fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Pytanie

Od czego zacząć analizę rynku przy sporządzaniu operatu szacunkowego i wycenie nieruchomości?

 

Odpowiedź (z dnia 21.05.2021 r.)
Analiza rynku często przysparza wiele problemów na etapie badania w celu sporządzania operatu szacunkowego i określenia w nim prawidłowo wartości. A najważniejsze by dobrze rozpocząć wycenę.
Tymczasem mamy, o czym nie każdy pamięta, zapis w rozporządzeniu w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego:
👇👇👇👇
§ 26
👉1. Przy określaniu wartości nieruchomości, które ze względu na ich szczególne cechy i rodzaj nie są przedmiotem obrotu na lokalnym rynku nieruchomości lub w przypadku braku stawek czynszu na tym rynku, można przyjmować odpowiednio ceny transakcyjne lub stawki czynszu uzyskiwane za nieruchomości podobne na regionalnym albo krajowym rynku nieruchomości.
👉2. W przypadku braku cen transakcyjnych za nieruchomości podobne lub braku stawek czynszu uzyskiwanych na krajowym rynku nieruchomości, przy określaniu wartości nieruchomości, o których mowa w ust. 1, można przyjmować odpowiednio ceny transakcyjne lub stawki czynszu uzyskiwane za nieruchomości podobne na zagranicznych rynkach nieruchomości.
👉3. Rodzaj rynku, jego obszar i okres badania określa rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności przedmiot, zakres, cel i sposób wyceny, dostępność danych oraz podobieństwo rynków.
———————————
WNIOSKI?
➡
1. każdą analizę rynku należy zacząć od wyznaczenia 3 KRYTERIÓW BADANIA:
(1) OBSZAR badanego rynku,
(2) OKRES badany w zakresie danych do wyceny,
(3) RODZAJ RYNKU, który będzie podlegał badaniu.
➡
2. jeśli nieruchomość wyceniana ma (1) szczególne cechy i (2) rodzaj i (3) nie jest przedmiotem obrotu na rynku lokalnym >> to badanie rynku w poszukiwaniu nieruchomości podobnych należy rozszerzyć obszarowo o rynek regionalny (a nawet krajowy, czy zagraniczny).

 


Należy zwracać uwagę na datę udzielenia odpowiedzi. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.
Poprzedni post
Kolejny post

Zostaw komentarz

dwa × cztery =

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

  • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
  • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
  • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego