fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Pytanie
Jakie transakcje nieruchomościami przyjmuje rzeczoznawca majątkowy przeprowadzając proces wyceny?
Czy transakcje nieruchomości zbytych w przetargu mogą być przyjęte do zbioru nieruchomości podobnych (zakładając, że spełniają wymagane kryteria podobieństwa)?
Odpowiedź (z dnia 25.05.2021 r.)
Odpowiedź na te pytania znajduje się w par. 5 rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, tzn.:
👉 czy mają to być ceny transakcyjne, czy mogą być ofertowe,
👉 czy transakcje notowane w przetargu mogą być uznane za rynkowe,
👉 no i wreszcie tu znajdziemy także odpowiedź na pytanie jak ustawodawca rozumie “szczególne warunki zawarcia transakcji”:
👇👇👇👇👇
§ 5.
1.
Źródłem informacji o cenach transakcyjnych nie mogą być informacje o transakcjach, w których wystąpiły szczególne warunki zawarcia transakcji powodujące ustalenie ceny w sposób rażąco odbiegający od przeciętnych cen uzyskiwanych na rynku nieruchomości.
2.
Ceny uzyskane przy sprzedaży w drodze przetargu mogą być źródłem informacji o cenach transakcyjnych, jeżeli nie odbiegają o więcej niż 20% od przeciętnych cen uzyskiwanych na rynku za nieruchomości podobne.
3.
Za szczególne warunki transakcji uważa się w szczególności sprzedaż dokonaną w postępowaniu egzekucyjnym, sprzedaż z bonifikatą, sprzedaż z odroczonym terminem zapłaty lub sprzedaż z odroczonym terminem wydania nieruchomości nabywcy.
————————–
ℹ️Uwagi:
➡️ ustawodawca nie sprecyzował co znaczy “rażąco” odbiegające,
➡️ transakcje “przetargowe” co do zasady mogą być przyjęte do zbioru nieruchomości podobnych, jeśli nie odbiegają o więcej niż 20% od przeciętnych cen notowanych na rynku; zatem należy to za każdym razem zbadać zanim je odrzucimy! na marginesie wskazany tu margines 20% obowiązuje jedynie do transakcji notowanych w przetargu,
➡️ co do “szczególnych warunków zawarcia transakcji” mamy tu katalog otwarty, bo użyto słowa “w szczególności”, zatem mogą pojawić także inne “szczególne warunki”.

 


Należy zwracać uwagę na datę udzielenia odpowiedzi. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.
Poprzedni post
Kolejny post

Zostaw komentarz

trzynaście + dwadzieścia =

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

  • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
  • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
  • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego