fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Pytanie:

Czy można korzystać z transakcji sprzedaży udziałów przy wycenie nieruchomości❓
Czy takie transakcje można wziąć do porównań jeśli dotyczą nieruchomości ?
.

Odpowiedź (z dnia 4.08.2021 r.)

Transakcje sprzedaży udziałów to normalna sprawa, bo często przedmiotem obrotu są udziały w nieruchomościach. Na przykład sprzedaje się udział 48% w nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego.

Pojawia się jednak pytanie czy takie transakcje, dotyczące sprzedaży udziałów w nieruchomości mogą być podstawą dla rzeczoznawcy majątkowego do określenia wartości nieruchomości przy wycenie.

.

Moja odpowiedź na to pytanie znajduje się w załączonym filmie.

Obejrzyj go by nie popełnić błędu ❗ ⤵️⤵️⤵️

.

Na moim kanale jest więcej filmów, zasubskrybuj by być na bieżąco.

Daj znać czy moja odpowiedź Ci się przydała. Czy wyjaśniła problem? Czy przydatne są dla Ciebie moje krótkie filmy?

.

——————–

Masz pytanie do tego wątku – zadaj je w komentarzu!

Przydała Ci się ta odpowiedź – daj znać w komentarzu!

——————–

Zachęcam do pobrania darmowych dokumentów, w tym projektu umowy o sporządzenie operatu szacunkowego >> Bezpłatne materiały 

W pakiecie przykładowy szablon wypisu i wyrysu z dokumentów oraz protokół z oględzin nieruchomości.

.

Jeśli jesteś przed egzaminem państwowym na rzeczoznawcę majątkowego koniecznie musisz mieć tę publikację:

Procedura wyceny nieruchomości w operacie szacunkowym 

Nie wiesz jak napisać uwarunkowania prawne w swoim operacie szacunkowym? Z tej strony możesz otrzymać gotowiec. Zobacz jakie są do wyboru:

Publikacje na sprzedaż 

Zapraszam!

 

 


Należy zwracać uwagę na datę udzielenia odpowiedzi. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.
Poprzedni post
Kolejny post

4 Comments

  • Konrad

    18 stycznia, 2023 - 5:56 pm

    Czy jeżeli został sprzedany udział w działce gruntowej niezabudowanej (załóżmy 50 %) to rzeczoznawca wyceniający drugi udział (też 50%) może ustalić wartość udziału sięgając do tej pierwszej transakcji ? (zakładając że wycena jest np. po pół roku od sprzedaży udziału)

    • Magdalena Małecka MRICS

      19 stycznia, 2023 - 10:54 am

      Dzień dobry,
      przepisy nie precyzują tego w sposób literalny. Trzeba się tu kierować zasadą wynikającą z definicji “nieruchomość podobna”, w przypadku pytania rozumiany jako przedmiot i zakres wyceny podobny.

      Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 4) ilekroć mowa w ustawie o:
      16) nieruchomości podobnej – należy przez to rozumieć nieruchomość, która jest porównywalna z nieruchomością stanowiącą przedmiot wyceny, ze względu na położenie, stan prawny, przeznaczenie, sposób korzystania oraz inne cechy wpływające na jej wartość;

      Pojawia się pytanie czy ta sama nieruchomość jest nieruchomością podobną, czy jednak nie jest bo jest taka sama, a nie podobna, jak wymaga przepis.
      Orzecznictwo zaprezentowało różne – skrajne – oceny, przechylając szalę na rzecz oceny, że “taki sam” to nie to samo “co podobny”, a więc należałoby unikać wyceny w oparciu o tę samą nieruchomość (ten sam udział w tej samej nieruchomości) sprzedaną tylko wcześniej.

      Z tym, że u Pana sytuacja jest inna 😉 Sprzedany został inny – ten drugi udział, ale w tej samej nieruchomości.
      Stad nawet jeśli weźmiemy go bezpośrednio pod uwagę przy wycenie, to są nam potrzebne jeszcze minimum 2 inne transakcje, które potwierdzą (lub nie) rynkowość transakcji pierwszym udziałem, a to będzie kolejne miejsce by ocenić, czy można się na niej oprzeć czy pominąć.

  • konrad

    14 października, 2021 - 9:38 am

    jak to się ma np. do wyroku I SA/Wr 1083/15 z 20.10.2015, a także innych wyroków dostępnych na stronach internetowych

    • Magdalena Małecka MRICS

      16 października, 2021 - 1:08 pm

      Panie Konradzie,
      dziękuję za komentarz.
      Wspomniany przez Pana wyrok dotyczy sprawy na obszarze podatków. Nie chciałabym się zagłębiać w szczegóły tej konkretnej sprawy bo to cały wykład. Proszę pamiętać, że sposób wyceny zależy od celu wyceny i obszaru na jakim porusza się rzeczoznawca majątkowy. Mówiłam o ogólnej zasadzie wyceny nieruchomości oraz wycenie wartości rynkowej udziałów na obszarze sprzedaży. Należy jednak pamiętać, o czym też wspominam w filmie, że są szczególne cele wyceny gdzie wartość udziału będzie odpowiadała matematycznemu przelicznikowi wartości całej nieruchomości (wartość określona w oparciu o sprzedaż całych nieruchomości) i udziału przypadającego na dany udział.

      Będą jednak takie cele wyceny gdzie do wartości rynkowej udziału posłużą transakcje sprzedaży “podobnych” udziałów, a jeśli ich nie będzie to wówczas będzie trzeba zastosować metodę pierwszą i dodatkowo skorygować tak określoną wartość o odpowiedni współczynnik, który doprowadzi do wartości rynkowej tego udziału np. dla potrzeb sprzedaży.

Zostaw komentarz

2 × jeden =

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

  • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
  • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
  • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego