fbpx

rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, nieruchomości, wycena nieruchomości, szkolenia z zakresu wyceny nieruchomości, przygotowanie do egzaminu państwowego na rzeczoznawcę majątkowego, egzamin na rzeczoznawcę majątkowego, szkolenia wycena nieruchomości, projekt operatu szacunkowego, jak się wycenia nieruchomości, zasady wyceny nieruchomości, standardy wyceny

Pytanie:

Pani Magdo,
Czy kodeks cywilny zawsze wpisujemy w podstawach prawnych w operacie szacunkowym czy nie❓w jednych operatach szacunkowych jest wpisany, w innych nie i ja już sama nie wiem jak to powinno być prawidłowo.
Proszę o odpowiedź.
.

Odpowiedź (z dnia 7.07.2021 r.)

Bardzo proszę 😀 odpowiedź w krótkim filmie ⤵️⤵️⤵️

——————–

Masz pytanie do tego wątku – zadaj je w komentarzu!

Przydała Ci się ta odpowiedź – daj znać w komentarzu!

——————–

Zachęcam do pobrania darmowych dokumentów, w tym projektu umowy o sporządzenie operatu szacunkowego >> Bezpłatne materiały 

W pakiecie przykładowy szablon wypisu i wyrysu z dokumentów oraz protokół z oględzin nieruchomości.

Zapraszam!

 

 


Należy zwracać uwagę na datę udzielenia odpowiedzi. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.
Poprzedni post
Kolejny post

6 Comments

 • Angelika

  2 maja, 2022 - 6:40 pm

  Dzień dobry,
  Próbuję znaleźć odpowiedź w różnych źródłach, jednak bez skutku. Czy mogłaby Pani powiedzieć jaka powinna być podstawa prawna w operacie szacunkowym dla celu ustalenia sumy ubezpieczenia. Przedmiot wyceny: budynek mieszkalny jednorodzinny w wieku 6 lat. Zgodnie z OWU suma ubezpieczenia powinna zostać określona wg wartości odtworzeniowej nowej (czyli bez zużycia). Czy podstawą prawną przy wycenie powinna być ustawa o gospodarce nieruchomościami, rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia danego towarzystwa ubezpieczeniowego (w których określona jest definicja wartości odtworzeniowej nowej) ?

  • Magdalena Małecka MRICS

   4 maja, 2022 - 4:27 pm

   Pani Angeliko,
   a jak dokładnie opisano w OWU dla tego ubezpieczyciela, którym się Pani zajmuje, wartość dla potrzeb sumy ubezpieczenia? Jaki wskazano rodzaj wartości (nazwa) oraz jak ją zdefiniowano?
   Ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego – będą podstawami prawnymi w każdym operacie szacunkowym.
   OWU – w takim operacie szacunkowym o którym Pani pisze będzie także – ale nie jako podstawa prawna, a jako “wytyczne ubezpieczyciela” – podobnie jak wytyczne wierzyciela w przypadku wyceny dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności.
   Ponieważ tu mamy cel wyceny – dla potrzeb ubezpieczenia – to musi być jeszcze jakiś przepis, który odsyła nas do OWU – no i co to jest za przepis?

 • Bożena

  1 marca, 2022 - 10:07 pm

  Witam serdecznie,
  Mam pytanie o operat spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

  W podstawach prawnych mam wpisane w operacie ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i prawo spółdzielcze. Czy obie te ustawy powinny się tam znaleźć? Jak to wytłumaczyć?

  • Magdalena Małecka MRICS

   3 marca, 2022 - 10:40 am

   Pani Bożeno,
   powinny się znaleźć te, które wskazują czynności rzeczoznawcy majątkowego. Nie napisała Pani do jakiego celu jest ta wyceny. Gdyby był to cel standardowy – dla potrzeb sprzedaży to wówczas zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych >> art. 2 ust. 4 wartością rynkową lokalu w rozumieniu ustawy jest wartość określona na podstawie przepisów działu IV rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Stąd ona będzie zacytowana.

 • SYLWIA

  16 listopada, 2021 - 10:27 pm

  Dzień dobry, proszę o pomoc.
  Jakie podstawy prawne oraz uzasadnienie ich wykorzystania powinny znajdować się w procedurze odnośnie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

  Pozdrawiam.

  • Magdalena Małecka MRICS

   20 listopada, 2021 - 3:02 am

   Pani Sylwio, a dla jakiego celu wyceny?

Zostaw komentarz

5 + siedemnaście =

MENU
BIO
Rzeczoznawca majątkowy
Mentoring & konsultacje 
Szkolenia online
Publikacje na sprzedaż
Praktyka zawodowa
Darmowe dokumenty
Opinie
Q & A
Wypełnij ankietę

Bezpłatne Materiały

 • Projekt umowy o dzieło w zakresie sporządzenia operatu szacunkowego, sprawdzony przez kancelarię prawną wraz ze zgodą RODO
 • Wzór protokołu z czynności rzeczoznawcy majątkowego np. z oględzin nieruchomości wraz z listą spraw na które należy zwrócić uwagę i ująć w protokole
 • Wzór wypisu z dokumentu sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego