Pytanie:
Odpowiedź (z dnia 7.07.2021 r.)
Zajrzyj do także do wpisu:
Może Cię zainteresować.
——————–
Masz pytanie do tego wątku – zadaj je w komentarzu!
Przydała Ci się ta odpowiedź – daj znać w komentarzu!
——————–
Zachęcam do pobrania darmowych dokumentów, w tym projektu umowy o sporządzenie operatu szacunkowego >> Bezpłatne materiały
W pakiecie przykładowy szablon wypisu i wyrysu z dokumentów oraz protokół z oględzin nieruchomości.
Zapraszam!
Należy zwracać uwagę na datę udzielenia odpowiedzi. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.
10 Comments
Angelika
Dzień dobry,
Próbuję znaleźć odpowiedź w różnych źródłach, jednak bez skutku. Czy mogłaby Pani powiedzieć jaka powinna być podstawa prawna w operacie szacunkowym dla celu ustalenia sumy ubezpieczenia. Przedmiot wyceny: budynek mieszkalny jednorodzinny w wieku 6 lat. Zgodnie z OWU suma ubezpieczenia powinna zostać określona wg wartości odtworzeniowej nowej (czyli bez zużycia). Czy podstawą prawną przy wycenie powinna być ustawa o gospodarce nieruchomościami, rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia danego towarzystwa ubezpieczeniowego (w których określona jest definicja wartości odtworzeniowej nowej) ?
Magdalena Małecka MRICS
Pani Angeliko,
a jak dokładnie opisano w OWU dla tego ubezpieczyciela, którym się Pani zajmuje, wartość dla potrzeb sumy ubezpieczenia? Jaki wskazano rodzaj wartości (nazwa) oraz jak ją zdefiniowano?
Ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego – będą podstawami prawnymi w każdym operacie szacunkowym.
OWU – w takim operacie szacunkowym o którym Pani pisze będzie także – ale nie jako podstawa prawna, a jako “wytyczne ubezpieczyciela” – podobnie jak wytyczne wierzyciela w przypadku wyceny dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności.
Ponieważ tu mamy cel wyceny – dla potrzeb ubezpieczenia – to musi być jeszcze jakiś przepis, który odsyła nas do OWU – no i co to jest za przepis?
Angelika
Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź.
Suma ubezpieczenia dla domu jednorodzinnego (wraz ze stałymi elementami wyposażenia) ustalana jest wg wartości odtworzeniowej (nowej) pod warunkiem, że wiek tych obiektów nie przekracza 40 lat.
Zgodnie z definicją z OWU wartość odtworzeniowa nowa to wartość odpowiadająca kosztom przywrócenia mienia do stanu nowego lecz nie ulepszonego:
– w przypadku budynku wartość odpowiadająca kosztom remontu lub odbudowy w tym samym miejscu, z uwzględnieniem dotychczasowych wymiarów, materiałów, technologii, konstrukcji i standardu wykończenia,
– w przypadku stałych elementów wyposażenia – wartość odpowiadająca kosztom remontu lub odbudowy w tym samym miejscu lub cenie zakupu, kosztom naprawy lub wytworzenia nowego przedmiotu tego samego rodzaju, typu lub mocy oraz o tych samych parametrach, z uwzględnieniem dotychczasowych wymiarów, materiałów, technologii, konstrukcji standardu wykończenia.
Czy przepisem odsyłającym do OWU będzie Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która zgodnie z rozdz. 1, art. 4, ust. 9, pkt. 3 określa czynności ubezpieczeniowe, do których należy m.in. ustalenie wartości przedmiotu ubezpieczenia ?
Magdalena Małecka MRICS
Pani Angeliko,
proszę podać jaki ubezpieczyciel posiada przytoczone przez Panią OWU, by czytelnicy nie sądzili, że każdy ubezpieczyciel ma takie same. Z góry dziękuję.
Co do wspomnianej przez Panią ustawy – tak bym wskazała, przytoczony przepis w powiązaniu z par. 16 ppkt.6.
Angelika
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ubezpieczyciel nieruchomości to InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group , Ogólne Warunki Ubezpieczenia „Bezpieczny Dom w Interrisk” zatwierdzone uchwałą nr 01/26/02/2019 Zarządu InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group z dnia 26 lutego 2019 r.
Magdalena Małecka MRICS
Dziękuję!
Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel może mieć inne zapisy w swoich OWU.
Pozdrowienia
Bożena
Witam serdecznie,
Mam pytanie o operat spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
W podstawach prawnych mam wpisane w operacie ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i prawo spółdzielcze. Czy obie te ustawy powinny się tam znaleźć? Jak to wytłumaczyć?
Magdalena Małecka MRICS
Pani Bożeno,
powinny się znaleźć te, które wskazują czynności rzeczoznawcy majątkowego. Nie napisała Pani do jakiego celu jest ta wyceny. Gdyby był to cel standardowy – dla potrzeb sprzedaży to wówczas zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych >> art. 2 ust. 4 wartością rynkową lokalu w rozumieniu ustawy jest wartość określona na podstawie przepisów działu IV rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Stąd ona będzie zacytowana.
SYLWIA
Dzień dobry, proszę o pomoc.
Jakie podstawy prawne oraz uzasadnienie ich wykorzystania powinny znajdować się w procedurze odnośnie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Pozdrawiam.
Magdalena Małecka MRICS
Pani Sylwio, a dla jakiego celu wyceny?