Rejestr cen nieruchomości (dalej: RCN) to jedno z głównych źródeł pozyskania informacji o transakcjach nieruchomościami, w szczególności dla rzeczoznawcy majątkowego.
Ale uwaga!
To nie jest zintegrowany system informacji o nieruchomościach! Ten dopiero powstaje – w czasie tego wpisu jest w II fazie realizacji projektu.
RCN wymieniony jest (w par. 5 ust. 2 rozporządzenia z 5.09.2023 r. w spr. wyceny nieruchomości) jako jedno ze źródeł danych, z którego (w szczególności) może korzystać rzeczoznawca majątkowy.
W lipcu 2024 r. Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (dalej: PFSRM; aktualnie największa organizacja zawodowa zrzeszająca przedstawicieli zawodu rzeczoznawcy majątkowego) wystąpiła z zapytaniem do Głównego Geodety Kraju (dalej: GGK) z pytaniem:
👉 czy podjęte zostaną działania dotyczące zmiany sposobu i zakresu informacji objętych ewidencją gruntów i budynków udostępnianych rzeczoznawcom majątkowym?
GGK odpisał na to zapytanie (pismem z dnia 6.08.2024), a z odpowiedzi można wyciągnąć następujące wnioski:
- źródeł informacji o nieruchomościach dostępnych dla rzeczoznawcy majątkowego jest wiele, wskazał tu m.in.: dane zawarte w aktach notarialnych, rejestrach cen nieruchomości prowadzonych przez starostów, dokumentach planistycznych, katastrze nieruchomości, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz informacje pochodzące z oględzin nieruchomości – a więc GGK przytoczył fragment przepisu par. 5 ust. 2 wspomnianego wyżej rozporządzenia,
- GGK przywołał także art. 155 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jako wskazujący dalsze źródła informacji dla rzeczoznawcy majątkowego,
- GGk wskazał, że RCN i ewidencja gruntów i budynków są odrębnymi bazami danych, i chcąc pozyskać informacje należy złożyć 2 różne wnioski do każdej bazy z osobna,
- GGk wskazał także, że aktualizacja RCN i aktualizacja ewidencja gruntów i budynków są realizowane na różnych zasadach,
- nie wszystkie dane zgromadzone w EGiB mogą być uwzględnione w RCN i odwrotnie,
- ewentualne rozszerzenie zakresu danych jest zbyt kosztownym przedsięwzięciem dla finansów publicznych, a w związku z tym brak jest uzasadnienia co do rozszerzenia zakresu informacji w RCN,
- GGK odniósł się także do możliwości pozyskania informacji o numerze księgi wieczystej (który aktualnie traktowany jest jako dane osobowe) – rzeczoznawca, który chce pozyskać taką informację winien złożyć wniosek do EGiB i wskazać interes prawny uprawniający do pozyskania tych danych – tu powołano się na przepisy ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.
Pismo GGK dostępne jest na stronie PFSRM oraz możesz je pobrać tu: Odpowiedź Głównego Geodety Kraju na pismo PFSRM
Jakie aktualnie dane powinien zawierać RCN znajdziesz w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków, aktualny (na datę wpisu) tekst jednolity znajdziesz tu: D20240219 >> par. 40.
📌
👉 Zachęcam do pobrania darmowych dokumentów, w tym projektu umowy o sporządzenie operatu szacunkowego >> Bezpłatne materiały . W pakiecie przykładowy szablon wypisu i wyrysu z dokumentów oraz protokół z oględzin nieruchomości.
Należy zwracać uwagę na datę opublikowania publikacji/filmu/nagrania. Przepisy i zasady mogły ulec zmianie.